ΑΕΛ, ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝ ΟΙ ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

06/11/2016

Με τρεις αγώνες συνεχίστηκε η δράση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών για την 2η αγωνιστική. Η ΑΕΛ επικράτησε στην Λάρνακα της Πετρολίνα ΑΕΚ με 79-33, ο Κεραυνός νίκησε με 78-44 τον ΑΠΟΕΛ στον Στρόβολο ενώ ο Απόλλωνας έφυγε με την νίκη από τον Άγιο Δομέτιο  με 51-44 απέναντι στην ΕΝΑΔ.

Πετρολίνα ΑΕΚ - C2S ΑΕΛ 33-79

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ΑΕΛ από την Λάρνακα, με την ομάδα της Λεμεσού να επικρατεί με 79-33. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ΑΕΛ στο φετινό Πρωτάθλημα σε δύο αγώνες. Οι "γαλαζοκίτρινες" μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν με 20-10 στην πρώτη περίοδο και με 39-19 μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Η ΑΕΛ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 66-25 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 79-33 με την λήξη της αναμέτρησης. Κορυφαία του αγώνα η Παπαδοπούλου με 22 πόντους (3 τρίποντα). Από την νικήτρια ομάδα της ΑΕΛ διακρίθηκαν επίσης οι Όρλοβιτς και Παβίσεβιτς με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισε η Λάκοβιτς με 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 19-39, 25-66, 33-79

Πετρολίνα ΑΕΚ (Βεσελίν Ρότζια)

Λάκοβιτς 13, Μιχαήλ 2, Χατζήμπεϊ 7, Κλόκκαρη 4, Γεννίτσαρη 3, Δημητρίου 4 (1).

C2S ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου)

Αγαπίου 4, Παβίσεβιτς 12, Μενελάου 5 (1), Λάρκου 5, Όρλοβιτς 15, Σωκράτους 4, Δρουσιώτου 4, Μαυρουδή 4, Παπαδοπούλου 22 (3), Κουρουγιάννη 2.

Κεραυνός - ΑΠΟΕΛ 78-44

Την δεύτερη του διαδοχική νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα πέτυχε ο Κεραυνός, που επικράτησε μέσα στον Στρόβολο του ΑΠΟΕΛ με 78-44. Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις "ερυθροκίτρινες" να παίρνουν προβάδισμα τριών πόντων (21-18). Στην συνέχεια η ομάδα του Χρίστου Στυλιανίδη ανέβασε τον ρυθμό της και έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους μέχρι το ημίχρονο (43-29). Στην επανάληψη ο Κεραυνός παρέμεινε μπροστά στο σκορ, που έφθασε στο 61-38 στο τρίτο δεκάλεπτο και με 78-44 στο τέλος του αγώνα. Κορυφαία του αγώνα η Θεολόγου που σημείωσε 21 πόντους (1 τρίποντο). Από τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε η Ιωάννου με 19 πόντους (2 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-29, 61-38, 78-44

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης)

Σαρπ 7, Αθανασίου 11, Νικολάου, Αναξαγόρα 3,  Νικοδήμου 9 (1), Χ. Ρουσάκη 10, Μερκούρη 8, Θεολόγου 21 (1), Κουρσάρη 2. Ρ. Ρουσάκη.

ΑΠΟΕΛ (Νέμανια Μπιέντοφ)

Σιάλου 4, Γεωργίου, Χριστοδούλου 4, Παπαγιάννη 7, Γουάλτον 10 (1), Ιωάννου 19 (2), Ακαθιώτη, Κατσουρή, Αμπουαλγουάνα.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ - Απόλλων 44-51

Πρώτη νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα για τον Απόλλωνα, που επικράτησε με 51-44 της ΕΝΑΔ μέσα στον Άγιο Δομέτιο. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι στο 14-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 21-20 υπέρ της ΕΝΑΔ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα με 39-32 στην τρίτη περίοδο, και στο τέλος έφυγε με την νίκη με 51-44. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Λίστερ που σημείωσε 29 πόντους (5 τρίποντα), ενώ αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αντωνίου που σημείωσε 11 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 21-20, 32-39, 44-51