ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΜΕ ΝΙΚΕΣ C2S ΑΕΛ ΚΑΙ ΚΕΡΑΥΝΟΣ

20/03/2017

Νικηφόρα ξεκίνησαν τα play off οι C2S ΑΕΛ και Κεραυνός, μετά τις νίκες τους κόντρα στους Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και Απόλλωνα αντίστοιχα. Οι δεύτεροι αγώνες της σειράς θα διεξαχθούν την Τετάρτη 22 Μαρτίου στις 19:30. Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες που θα πετύχουν πρώτες δύο νίκες, θα είναι αυτές που θα προκριθούν στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

C2S ΑΕΛ – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 70-66

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στην Λεμεσό, το οποίο χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να ολοκληρωθεί. Η ΕΝΑΔ είχε ξεκινήσει πιο καλά και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 36-25, με την ΑΕΛ να ανεβάζει στροφές στο Β’ ημίχρονο και να ισοφαρίζει σε 50-50 στο τέλος της τέταρτης περιόδου. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της πρώτης παράτασης η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 57-56, με την ΕΝΑΔ να βρίσκεται στις βολές, με την Μιλένα Βουκίσεβιτς να ευστοχεί στην πρώτη και να ισοφαρίζει σε 57-57, όμως αστόχησε στην δεύτερη και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην δεύτερη παράταση. Εκεί η ΑΕΛ ήταν πιο συγκεντρωμένη και πήρε την νίκη με 70-66. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Αγαπίου με 17 πόντους. Από την ΕΝΑΔ ξεχώρισε η Βουκίσεβιτς που σημείωσε 29 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-14, 25-36, 40-43, 50-50, 57-57 (1η Παράταση), 70-66 (2η παράταση)

C2S ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου)

Παπαδούρη 3 (1), Μενελάου 9 (1), Λάρκου 14 (4), Παπαδοπούλου 13 (1), Όρλοβιτς 6, Μαυρουδή, Αγαπίου 17, Ζιβάνοβιτς 8.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάκης Μιραλλάης)

Ε.Κωνσταντίνου 3 (1), Πηλακούτα 14, Βουκίσεβιτς 29 (1), Χ. Κωνσταντίνου 9, Μύθιλλου, Θεοδοσίου 2, Αθανασίου 3, Μ. Καλλιάνου, Χ. Παπαδοπούλου 6 (2).

Κεραυνός – Απόλλωνας 70-31

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Κεραυνός επικράτησε μέσα στον Στρόβολο του Απόλλωνα με 70-31. Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, και πίεσε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο το σκορ έφθασε στο 15-14. Στην συνέχεια όμως ο Κεραυνός ήταν σαφώς ανώτερος στο παρκέ, καταφέρνοντας να σημειώσει στην Β’ περίοδο 15 πόντους και να δεχθεί μόλις ένα (30-15). Με την λήξη της αναμέτρησης οι «ερυθροκίτρινες» πήραν την νίκη με 70-31, Κορυφαία του αγώνα ήταν η Αθανασίου με 19 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 30-15, 51-20, 70-31