ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΑ ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

15/05/2017

Μετά από ένα αγώνα γεμάτο σασπένς, ο οποίος χρειάστηκε παράταση για να κριθεί, η ΕΘΑ επικράτησε μέσα στην έδρα της του Κεραυνού με 36-32 στον πρώτο αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ14, και πήρε προβάδισμα με 1-0. Η επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα πραγματοποιηθεί στις 20 Μαΐου στις 14:30 στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, ενώ θυμίζουμε πως το πρωτάθλημα θα το κατακτήσει η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες.

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 στην πρώτη περίοδο, με την ΕΘΑ να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει σε 16-16 μέχρι το τέλος του Β' δεκαλέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με το σκορ να οδηγείται σε 22-22 στην Γ’ περίοδο και σε 29-29 στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση η ΕΘΑ ήταν πιο συγκεντρωμένη και επικράτησε με 36-32. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Κυπριανού που σημείωσε 16 πόντους, ενώ ξεχώρισε και η Λεοντιάδη με 12 πόντους (1 τρίποντο). Από τον Κεραυνό κορυφαία ήταν η Κυριάκου με 22 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 2-8, 16-16, 22-22, 29-29, 36-32 (Παράταση)