ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ Ο ΑΠΟΕΛ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΗΝ Α’ ΕΦΗΒΩΝ

15/05/2017

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου τελικού της σειράς για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε στο Λευκόθεο της ΕΘΑ με 86-73 και έκανε το 1-0. Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την Τετάρτη 17 Μαΐου στις 19:00, στο Πολυπροπονητήριο Ευάγγελος Φλωράκης. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα κυρίως μοιρασμένο παιχνίδι όπου ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 23-20. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές στην Β΄ περίοδο και κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά 21 πόντων στο σκορ (57-36).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή τους στην Γ’ περίοδο, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 76-52. Η ΕΘΑ παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο τελικό 86-73.

Κορυφαίοι του αγώνα για τους νικητές ήταν οι Χαριδήμου με 22 πόντους (4 τρίποντα), Ντουκάν με 20 πόντους (2 τρίποντα), Κανταρτζής με 19 πόντους (3 τρίποντα) και Μύθιλλος με 14 πόντους (1 τρίποντο). Από την ΕΘΑ ξεχώρισε ο Σέππος με 30 πόντους (1 τρίποντο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 57-36, 76-52, 86-73