Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΣΤΟ BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

11/07/2017

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για την προκριματική φάση του Basketball Champions League, στην οποία θα συμμετέχει και ο περσινός πρωταθλητής Κύπρου, Κεραυνός Στροβόλου.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έχει δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της, αφού θα πρέπει να περάσει από τρεις προκριματικούς γύρους, κόντρα σε δυνατές ομάδες, για να φτάσει στους ομίλους της διοργάνωσης.

Στον Α' προκριματικό γύρο η ομάδα του Στροβόλου θα αγωνιστεί κόντρα στην Ρωσική, Άβτοντορ Σάρατοφ. Η νικήτρια από το εν λόγω ζευγάρι θα αγωνιστεί στον Β' προκριματικό γύρο απέναντι στην Μορνάρ, ομάδα από το Μαυροβούνιο, με την νικήτρια ομάδα να προκρίνεται στον Γ' προκριματικό γύρο για να αγωνιστεί κόντρα στην Κάπο Ντ’ Ορλάντο από την Ιταλία.

Σε περίπτωσης πρόκρισης και από τον Γ' προκριματικό γύρο, ο Κεραυνός θα βρεθεί στον Β' όμιλο μαζί με τις Γκαζιαντέπ (Τουρκία), Ελάν Σαλόν (Γαλλία), Τενερίφη (Ισπανία), Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία), Βέντσπιλς (Λετονία), ΠΑΟΚ (Ελλάδα) και την νικήτρια του αγώνα 24, όπου στοιχεία μπορείτε να βρείτε στους πιο κάτω πίνακες.

Υπενθυμίζουμε πως σε περίπτωση που ο Κεραυνός Στροβόλου δεν καταφέρει να προκριθεί στους ομίλους του Basketball Champions League, τότε αυτόματα θα κερδίσει την συμμετοχή του στους ομίλους του FIBA Europe Cup, στο οποίο θα συμμετέχει επίσης η περσινή Κυπελλούχος Κύπρου, Πετρολίνα ΑΕΚ. 

 

A’ προκριματικός γύρος

1. Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Μπανταλόνα (Ισπανία)

2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος)-Άβτοντορ Σάρατοφ (Ρωσία)

3. Μπόσνα Σαράγεβο (Βοσνία)-Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)

4. Κάρπος Σοκόλι (ΠΓΔΜ)-Κάλεβ Κράμο (Εσθονία)

5. Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)-Βιτάουτας (Λιθουανία)

6. Πρίστινα (Κόσοβο)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)

7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)

8. Λουλέα (Σουηδία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)

 

Β’ προκριματικός γύρος

9. Νικητής 4-Άλμπα Φεχερβάρ (Ουγγαρία)

10. Νικητής 1-Κατάγια (Φινλανδία)

11. Νικητής 8-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)

12. Νικητής 2-Μόρναρ (Μαυροβούνιο)

13. Νικητής 7-Λουκόιλ (Βουλγαρία)

14. Νικητής 3-Κλουζ Ναπόκα (Ρουμανία)

15. Νικητής 5-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

16. Νικητής 6-Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)

 

Γ’ προκριματικός γύρος

17. Νικητής 16-Ναντέρ (Γαλλία)

18. Νικητής 11-Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)

19. Νικητής 12-Κάπο Ντ’ Ορλάντο (Ιταλία)

20. Νικητής 13-Γιουβέντους (Λιθουανία)

21. Νικητής 10-Βόννη (Γερμανία)

22. Νικητής 15-Εστουδιάντες (Ισπανία)

23. Νικητής 9-Καρσίγιακα (Τουρκία)

24. Νικητής 14-Μπράσελς (Βέλγιο)

 

Οι όμιλοι της κανονικής περιόδου:

 

Α’ Όμιλος

Μονακό (Γαλλία)

Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)

Μούρθια (Ισπανία)

Ενισέι (Ρωσία)

Σάσαρι (Ιταλία)

Όλντενμπουργκ (Γερμανία)

Νικητής 20

Νικητής 23

 

Β’ Όμιλος

Γκαζιαντέπ (Τουρκία)

Ελάν Σαλόν (Γαλλία)

Τενερίφη (Ισπανία)

Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία)

Βέντσπιλς (Λετονία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

Νικητής 24

Νικητής 19

 

Γ’ Όμιλος

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Βενέτσια (Ιταλία)

Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία)

Μπαϊρόιτ (Γερμανία)

Μπάνβιτ (Τουρκία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)

Νικητής 22

Νικητής 18

 

Δ’ Όμιλος

Αβελίνο (Ιταλία)

Μπεσίκτας (Τουρκία)

Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία)

Οστάνδη (Βέλγιο)

Νίμπουρκ (Τσεχία)

Άρης (Ελλάδα)

Νικητής 17

Νικητής 21

ΟΠΑΠ Basket League:

Θ. Ομάδα Ν. Η. Β.
1 Πετρολίνα ΑΕΚ 4 0 8
2 ΑΠΟΕΛ 3 2 8
3 Κεραυνός 3 1 7
4 Ε.Θ.Α. Έγκωμης 2 2 6
5 Ε.Ν.Παραλιμνίου 1 4 6
6 Απόλλων 1 3 5
7 ΑΠΟΠ 1 3 5
# Αγώνας Ημερ.
1 ΑΠΟΠ VS Κεραυνός 28/11/2017 19:00
2 Πετρολίνα ΑΕΚ VS ΑΠΟΕΛ 28/11/2017 19:00
3 Ε.Θ.Α. Έγκωμης VS Απόλλων 28/11/2017 19:45

Instagram